Zamek Rabsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozciąga się między Krakowem a Częstochową. Obszar ten to wiele wzniesień, w tym niektóre powyżej wysokości 500 m n.p.m. Region jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jura Krakowsko-Częstochowska bardzo o turystów dba, zapewniając miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne najlepszej jakości. Można wynająć pokoje z wyżywieniem lub bez, standard jest różny. Klasyfikacja noclegów: .

Na terenie Jury znajdują się szlaki piesze i rowerowe, uprawia się tu wspinaczkę skałkową, są trasy dla quadów. Na wyżynie znajdują się jeziora np. Jezioro Porajskie, są też trasy narciarskie. Jest przepiękny Szlak Orlich Gniazd, czyli szlak turystyczny przebiegający przez województwa śląskie i małopolskie. Ma długość ponad 160 km, rozpoczyna się w Krakowie i kończy w Częstochowie. Nazwę zawdzięcza ruinom zamków i warowni nazwanych Orlimi Gniazdami z powodu usytuowania ich na skałach. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym, na jego trasie oprócz ruin występują ostańce skalne, jaskinie oraz zabytki. Najpiękniejsze zamki to między innymi: Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Bobolicach, Zamek w Mirowie, Zamek w Korzkwi, Zamek w Ojcowie, Zamek Smoleń, Zamek w Siewierzu czy Zamek Rabsztyn.

Zamek Rabsztyn: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Rabsztynie – to ruiny w pobliżu Olkusza. Zbudowany jest na szczycie wapiennego wzgórza. Warownia powstała w średniowieczu, prawdopodobnie w XIII wieku. Ruiny są okazałe, częściowo zrekonstruowane. Od maja 2015 r. zamek jest dostępny dla turystów. Na zamku organizowane są turnieje rycerskie, działa też Bractwo Rycerskie. W pobliżu zobaczyć można między innymi Chatę Kocjana w Rabsztynie, Batorówkę w Olkuszu, Kamienicę z Gwarkiem w Olkuszu, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu. Jura Krakowsko – Częstochowska to też niezwykła przyroda – Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska. Pustynia nazywana,,polską Saharą” rozciąga się pomiędzy miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów. Jest to największy obszar piasków śródlądowych w Europie. Obecnie co prawda zarasta, ale jeszcze 100 lat temu można było w tym miejscu obserwować zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. Pustynia powstała w XIII wieku na skutek wykarczowania lasów. Pustynię można zwiedzać ścieżką dydaktyczną, jest też dostępna dla cyklistów i turystów konnych. Będąc na Pustyni Błędowskiej warto odwiedzić punkty widokowe np. Górę Czubatkę czy Dąbrówkę w Chechle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>