Zamek krzyżacki w Bytowie

Gotycki zamek w mieście Bytów jest bardzo znanym i pierwszym obiektem leżącym na Szlaku Zamków Gotyckich, który przebiega przez Warmię, Mazury i Kaszuby. Ten słynny szlak grupuje liczne zamki biskupie, kapitulne i krzyżackie na terenie tych trzech regionów.

Zamek w Bytowie powstał już długo po nadaniu miejscowości praw miejskich – w 1390 roku Krzyżacy zaczęli go budować na wzniesieniu w południowo-wschodniej części miasta. Właściwe prace budowlane zaczęły się jednak dopiero osiem lat później i trwały przez kolejne osiem lat, aż do 1406 roku. Kierował nimi Mikołaj Fellenstein. Zamek wybudowano z tak zwanych kamieni eratycznych (głazów narzutowych, przyniesionych przez lądolód) oraz cegły. Dobudowano do niego również trzy wieże, jedną kwadratową i dwie okrągłe. Przy zamku powstał także podpiwniczony budynek, w którym mieściły się najważniejsze pomieszczenia: refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Na najwyższym piętrze budowli znajdowały się magazyny. Zbudowano tu również piętrową kuchnię z magazynem żywności, a w jej sąsiedztwie mieściła się studnia. Przed bramą wjazdową wykopano fosę. Do zamku dostać się można było jedynie przez przerzucony nad fosą most zwodzony. W narożnikach skrzydeł znajdowały się cztery potężne baszty, które pozwalały na obserwowanie okolicy zamku. Warownia była przystosowana do obrony przy użyciu broni palnej.

W 1410 roku zamek został opanowany przez wojska króla Władysława Jagiełły. W ramach I pokoju toruńskiego zwrócono go jednak Krzyżakom. W trakcie wojny trzynastoletniej zamek znów zdobyły wojska polskie, ale w 1466 roku król Kazimierz Jagiellończyk oddał go pomorskiemu księciu Erykowi II. W 1500 roku budowlę otoczono ziemnymi fortyfikacjami i bastejami, z których można było prowadzić ostrzał artyleryjski. Następnie zamek przeszedł w ręce Gryfitów, którzy wybudowali przy nim również Dom Książęcy. W XVII wieku w budynku umieszczono piekarnię i browar. W trakcie wojny trzydziestoletniej budowla została nieco zniszczona. Po śmierci ostatniego z Gryfitów przeszła ona na własność kraju i pełniła funkcję siedziby starosty. Zamek częściowo spłonął w trakcie wojny polsko-szwedzkiej, został jednak odbudowany przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I. W XIX wieku umieszczono tu sąd i więzienie. Ponownie zamek odbudowano w latach 50. i 60. XX wieku. Działa tu obecnie Muzeum Zachodniokaszubskie oraz biblioteka i hotel z restauracją.

Przygotowana w Bytowie noclegi są w stanie przyjąć gości, którzy przybywają tu, by zwiedzić znajdujący się w mieście zamek. Znajdziemy tu noclegi w licznych hostelach czy pensjonatach. Każdy na pewno wybierze odpowiednie dla siebie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>