Wiżajny – podlaski biegun zimna

Wielokrotnie słyszy się, że Polska to jeden z najpiękniejszych krajów Europy Wschodniej [więcej na Wikipedii]. Są tutaj zarówno nieprzebrane lasy z bogatą fauną i florą, cudownie czyste jeziora, niespokojne morze i cudownie piękne góry. Nic zatem dziwnego, że każdego roku coraz więcej turystów z zagranicy, nie tylko tej zachodniej, przyjeżdża do naszego kraju w poszukiwaniu niecodzienności i interesujących ciekawostek historycznych oraz przyrodniczych. Nawet Polacy, którzy w ostatnich latach preferowali zachodnie kurorty coraz częściej spędzają letnie wakacje w ojczyźnie. Nie ulega wątpliwości, że Polska zmienia się na lepsze każdego roku. Widać to w zasadzie na każdym kroku. Coraz lepsza i bardziej rozbudowana baza noclegowa, bogate zaplecze kulinarne, mnóstwo interesujących atrakcji dla turystów oraz wspaniała przyroda na wyciągnięcie ręki. To właśnie czyni ten znaczny fragment Europy tak wyjątkowym.

Gdzie jednak warto pojechać, jeśli nie mamy już urlopu, a marzy nam się niedługa wycieczka gdzieś z daleka od cywilizacyjnego szumu i codziennych obowiązków w domu i w pracy? Odpowiedź jest jedna, Wiżajny. Ta niewielka, położona we wschodniej Polsce wioska to trochę niedoceniony fragment tłumnie odwiedzanego Podlasia. Wiżajny to polski biegun zimna. To właśnie tutaj zimy są najdłuższe, a lata krótkie, aczkolwiek upalne. Na szczęście cudowne okoliczności przyrody rekompensują niskie różne temperatury i brak słońca zimą oraz jesienią. Okoliczne jeziora i pachnące świeżością lasy to niewątpliwe atuty tego skrawka podlaskiej ziemi.

Wiżajny oferują noclegi [do znalezienia tu: Wiżajny – meteor] w bardzo przystępnych cenach w licznie tutaj obecnych gospodarstwach agroturystycznych. Przemili lokalni gospodarze i wspaniała regionalna kuchnia zachęcają do zostania na dłużej. Wiżajny słyną z przepysznych serów podpuszczkowych, a co roku odbywa się w wiosce festiwal serów, który od wielu już lat gromadzi okolicznych gospodarzy oraz rzesze turystów i wielbicieli tego złotego nabiału. Z pewnością nikt w tym okresie nie opuszcza miejscowości głodny. Wiżajny to prawdziwa perła pośród podlaskich wiosek. Poszukiwacze spokoju i nieco odpoczynku od codziennego pędu z pewnością znajdą tutaj swoje Eldorado. A jest ono wręcz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy spakować plecak i złapać autobus na Podlasie. Całą resztą nie ma sensu się przejmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>