Warszawski Pałac Kultury i Nauki

Warszawa – stolica Polski. W sumie na tym można byłoby zakończyć opis. Jednak w przypadku tak ogromnego miasta byłoby to po prostu drastycznym niedociągnięciem i aktem ignorancji. Nie sposób jednak opisać wszystkich atrakcji liczącej prawie 2 miliony mieszkańców aglomeracji. Nie ma możliwości podania realnej liczby warszawskich noclegów, hoteli, restauracji czy knajp ponieważ są ich tysiące. Warszawskie bazy noclegowe i hotele to najwyższy europejskiej poziom – wyrafinowanie i prestiż pokazują tutaj Sheraton, Marriott czy Grand Hotel oraz wiele innych, których wyliczanie zajęłoby naprawdę sporą ilość czasu. W końcu jest to stolica europejskiego miasta. Jednak warto skupić się na symbolach, miejscach, które charakteryzują to miasto i są najbardziej popularne.

Wizytówką stolicy Polski bez wątpienia i zbędnych dyskusji jest Pałac Kultury i Nauki. Można powiedzieć, że to mały „prezent” od Związku Radzieckiego, który tak naprawdę miał nam lekko zamydlić oczy. Obecnie jest to jeden z najwyższych budynków w Polsce. Jest on umiejscowiony w centralnym miejscu Warszawy – Placu Defilad. Obecnie oficjalnym właścicielem tego obiektu jest Warszawa. Sam Pałac Kultury i Nauki powstał na początku lat pięćdziesiątych, a jego twórcą był rosyjski architekt Rudniew. Są tutaj zauważalne nawiązania do moskiewskiego stylu architektonicznego oraz amerykańskiej pogoni za największymi budowlami na świecie. Obecnie warszawski pałac to „średniak”, a nawet jeden z mniejszych obiektów na świecie biorąc pod uwagę budynki znajdujące się w Nowym Jorku czy Dubaju, jednak ponad pół wieku temu robił on ogromne wrażenie, jeżeli chodzi o wymiary i po części robi je do dziś. Jeżeli chodzi o sam styl architektury to mamy tutaj swego rodzaju mieszankę, która pozytywnie wpływa na efekt końcowy. Jest tutaj obecny rosyjski surowy styl z „featuringiem” polskiej historii i realizmu.

Obecnie Pałac Kultury i Nauki to obiekt, w którym miejsce ma wiele oddziałów administracji publicznej, a także są tutaj instytucje kulturalne takie jak kina i teatry. Są tutaj nawet uczelnie. Sam pałac od pięćdziesięciu lat dzierży miano najwyższego budynku w naszym kraju. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mimo swojego dość długiego istnienia nadal zadziwia swoimi rozmiarami i ma ogromną popularność wśród turystów, jak i samych mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>