Uroki i skarby Żywca

Żywiec jest niezwykle popularnym miastem wśród turystów. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz większa liczba osób. Wynika to przede wszystkim z licznych atrakcji turystycznych, które to wyjątkowe miasto oferuje. Z czego szczególnie warto skorzystać i co każdy powinien w Żywcu zobaczyć?

Ogromne wrażenie na turystach robi Jezioro Żywieckie, które jest zbiornikiem retencyjnym na Sole i leży między Kotliną Żywiecką a Beskidem Małym. Zbiornik ten utworzono około pięćdziesiąt lat temu. Co ciekawe, jego pojemność stale się zmniejsza, a wszystko za sprawą zamulania i abrazji brzegów. Warto przyjechać tu w sierpniu, gdyż wtedy organizowane są regaty ku pamięci Adama Banaszka. W pobliżu Żywca funkcjonują spore ośrodki sportów zimowych w Szczyrku, Korbielowie oraz Zwardoniu. W tej pierwszej miejscowości można zobaczyć między innymi imponujące skocznie narciarskie. Funkcjonuje tam również Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Działa tu także wiele stoków dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Dla turystów istotne jest przede wszystkim to, iż w pobliżu Żywca znajdują się urokliwe pasma górskie, takie jak: Beskid Żywiecki, Beskid Mały oraz Beskid Śląski. Przez Żywiec przebiega kilka szlaków turystycznych. Jeden z nich, niebieski, prowadzi z rynku przez Tokarkę i Przełęcz u Poloka do schroniska „Słowianka” i Bystrej. Kolejny szlak to zielony Szlak Wyzwolenia Żywca, którego stopień trudności jest niewielki. Warto także udać się na wyprawę żółtym Szlakiem Najazdu Szwedzkiego, który rozpoczyna się przy Browarze Żywiec i wiedzie m.in. przez żywiecki zamek aż do Bielska-Białej. Popularnością wśród turystów cieszy się również żółty szlak z Żywca Oczków przez Stary Groń do Kościelca. Warto także zwiedzić przynajmniej kilka zabytków w tym mieście. Jednym z nich jest gotycki kościół Świętego Krzyża. Wybudowano go na początku XV wieku, pod koniec XIX powstała kaplica ogrójca, a na początku XX wieku zbudowano również wieżę. Turystów szczególnie zachwyca Kalwaria z ukrzyżowanym Chrystusem i łotrami.

Żywiec kryje w sobie wiele uroków i naprawdę warto wybrać to miasto jako miejsce wakacyjnego (i nie tylko) urlopu. Umożliwia to różnorodna baza noclegowa [otwórz: meteor-turystyka.pl], bowiem Żywiec oferuje turystom noclegi zarówno w hotelach, jak i pensjonatach i kwaterach agroturystycznych. Z pewnością w tym mieście nikt nie będzie się nudził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>