Temat rzeka – uzdrowiskowy Tylicz

Tylicz to niewielka wieś letniskowa znajdująca się na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego w kotlinie góry Szwarcowa. Niegdyś w okolicach osady istniało przejście graniczne ze Słowacją Muszynka-Kurov. To jedna z najstarszych miejscowości regionu. W XIV wieku Tylicz otrzymał prawa miejskie, a jego nazwa brzmiała Miastko. W 1612 roku jego nazwa została zmieniona na Tylicz, a biskup Piotr Tylicki ponownie nadał prawa miejskie.

Miejscowość położona jest zaledwie 6 km od bardzo popularnego uzdrowiska Krynica-Zdrój. W Tyliczu polecamy wypoczynek w gospodarstwach. Baza noclegowa jaką ma Tylicz jest przez nie zdominowana. Zachwyca tu różnorodność wypoczynku w tego typu obiektach. Znajdziemy noclegi sprofilowane specjalnie na rodziny z dziećmi, na tych, którzy preferują jazdę konną, bądź też takie gospodarstwa, które nastawione są na piesze górskie wędrówki. Nie brak we wsi ośrodków wypoczynkowych. Najciekawiej prezentują się domki w lesie. Latem zapewniają różnorodny wypoczynek, posiadają basen, place zbaw, wypożyczalnie rowerów czy kort tenisowy. Ośrodek z domkami zlokalizowany jest w pobliżu stacji narciarskiej Tylicz-Ski. Zapaleni amatorzy narciarstwa zjazdowego oraz biegowego z tego miejsca będą mieli najbliżej do ulubionych wyciągów. W pobliżu jest ich ok. 20. Większość należy do prywatnych właścicieli. Bez problemu znajdziemy więc trasy o przeróżnym stopniu trudności.
Zakochanym w miejscowościach, w których można cieszyć się naturą, przypominamy wpis o Ustrzykach Dolnych.

Ciekawym miejscem jest Mofeta Tylicza. Kilkadziesiąt milionów lat temu w tym regionie Polski obecne były czynne wulkany. Mofeta jest pozostałością, reliktem działalności wulkanicznej w Karpatach. Wiąże się z nią również ciekawa historia z okres-u PRL-u. Naukowcy hodowali tu specjalne algi, które miały być źródłem białka dla kosmonautów. W 2011 r. od nowa zagospodarowano teren, wytyczono nowe ścieżki turystyczne wokół mofety, altany, a nawet trasę widokową z tablicami informacyjnymi.

Tylicz słynie na cały region z obecności na jego obszarze źródeł wód mineralnych. O wiele bardziej znanym uzdrowiskiem jest sąsiednia Krynica-Zdrój. Tylicz pod względem walorów leczniczych i atrakcji, w niczym jej nie ustępuje. Leczniczych źródeł należy szukać w pobliżu takich rzek jak Muszynka, Bradowiec oraz Syhowny. Ogólnie rzecz biorąc, na terenie miejscowości znajduje się około 35 źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>