Obrotowy Most – Giżycko

Jedną z głównych atrakcji nietypowych dla danego regionu jest z pewnością obrotowy most. Do miasta wjechać można od strony Rynku oraz Kętrzyny. Jeśli jednak wybieramy drogę z tego pierwszego wariantu, musimy liczyć się z przymusowym postojem w okresie letnim. Ludzie z całej Polski przybywają do tego miasta specjalnie po to, aby ujrzeć tą niecodzienną konstrukcję. Turyści zazwyczaj rezerwują wczasy w Giżycku  (meteor – Giżycko noclegi) ze względu na to iż to miejsce ma w sobie specyficzny klimat i niezwykły dar przynoszący ulgę i poprawę samopoczucia.

Atrakcyjny most powstał w 1889 roku w celu spięcia brzegów Kanału Łuczańskiego. Służy zarówno pasażerom lądowym, jak i wodnym nieustannie blokując drogę jednym z dwóch. Mechanizm obrotu mostu obsługuje ręcznie jedynie jedna osoba, której przygląda się zazwyczaj rzesza turystów, podziwiając tą nadzwyczajnie dziwną konstrukcję. Most stanowi wciąż działający zabytek miasta, który według unikalnej skali Europy jest miejscem wartym obejrzenia.

W Polsce obecnie zobaczyć można ponad dziesięć tego typu mostów. Jednak najstarszym obrotowym mostem jest właśnie ten, znajdujący się w Giżycku. Kolejne dwa zlokalizowane są w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w okolicach miejscowości Kursko i Starego Dworku w pobliżu Międzyrzecza i Skwierzyny. Czwarty most znajduje się w sieci Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Rybinie. Piąta konstrukcja obrotowa podziwiana może być w Wolinie, gdzie łączy wyspę z wysepką Wolińską Kępą i stałym lądem. Kolejne mosty obrotowe spotkać można się w takich miejscowościach jak: Gdańsk, Elbląg, Dzierzgonce, okolice Kiezmarka, przy rzece Nogat (wikipedia- rzeka Nogat).

Wybierając się do Giżycka jednym z pierwszych punktów, jakie warto zwiedzić jest z zdecydowania ta najstarsza atrakcja a w Polsce.

One thought on “Obrotowy Most – Giżycko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>