Na Szlaku Zamków Gotyckich – Kwidzyn

Kwidzyn to jedno z ciekawszych miast na mapie Polski. Znajduje się ono w województwie pomorskim nad rzeką Liwą – czyli prawym dopływem Nogatu. Leży na Szlaku Zamków Gotyckich. Szlak ten jest trasą samochodową, wzdłuż której zgrupowano 12 zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdziemy wśród nich zamki biskupie, kapitulne, jak i krzyżackie. Ten kwidzyński należy do zespołu zamkowo-katedralnego, ponieważ obok niego znajduje się konkatedra świętego Jana Ewangelisty z XIV wieku. To w jej murach w 2007 roku dokonano odkrycia na światową skalę – znaleziono w nich groby wielkich mistrzów krzyżackich. Nigdzie indziej na świecie jeszcze coś takiego się nie zdarzyło. Sam zaś zamek to budowla kapituły pomezańskiej, wybudowana w XIV wieku w stylu zamków krzyżackich. Jest to najbardziej znany element architektury Starego Miasta, który na szczęście nie uległ zniszczeniom po podpaleniu po II wojnie światowej przez Armię Radziecką. Przed wojną w mieście istniała dzielnica Starego Miasta z ratuszem oraz kamienicami podcieniowymi, niestety zostały one zniszczone. Spalone kamienice rozebrano i w ten sposób uzyskano cegłę, której użyto do odbudowy Warszawy. W mieście na szczęście zachowało się wiele historycznych, zabytkowych obiektów. Znajdziemy nawet ruiny wieży ratusza. Dalej mamy także fragmenty murów miejskich z XIV wieku. Warto także zwrócić uwagę na tutejsze neogotyckie zabudowania. Do nich zaliczyć możemy między innymi zespół koszar wojskowych, w skład których wchodzą: budynek sztabu, koszary, wartownia, hala sportowa, ujeżdżalnia i magazyn. Neogotycki jest także budynek poczty. Znajdziemy tu także dawne Gimnazjum Królewskie oraz zespół zabudowy dawnej Królewskiej Stadniny Koni.

Warto też przejść się po mieście i popodziwiać tutejsze klasycystyczne zabudowania. Znajdują się w nim także spichlerze murowane z XIX wieku oraz spichlerz szachulcowy – z początku XIX stulecia. Dalej mamy również niezwykle ciekawe kaplice: staroluterańską oraz metodystów, obie z końca XIX wieku. Tak duża ilość godnych uwagi zabytków przyciąga do miasta co roku tłumy turystów. Musiała zatem powstać tutaj dobrze przygotowana i rozbudowana baza noclegowa [kliknij -> Kwidzyn noclegi na meteor-turystyka.pl]. Liczne obiekty tego typu przyjmują gości oraz zapewniają im wygodne noclegi. Kwidzyn staje się miastem coraz chętniej odwiedzanym przez Polaków, którzy doceniają urok tej przepięknej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>