Malowniczy punkt na mapie Polski – Sandomierz

Jednym z najbardziej urokliwych niewielkich miasteczek, zlokalizowanych w południowej części Polski jest Sandomierz. Bez trudu można tu dotrzeć komunikacją publiczną. Relatywnie niedaleko jest tu z takich miast jak Kielce, Rzeszów, Lublin czy Kraków. Podróż z żadnego z wymienionych punktów nie powinna zająć więcej niż dwie i pół godziny. Turysta planujący wypoczynek w Sandomierzu ma kilka zróżnicowanych możliwości noclegu. W zależności od kwoty, jaką planuje wydać się na nocleg, można się zatrzymać w jednym z hoteli lub pensjonatów, położonych niedaleko zabytkowego starego miasta. Noclegi w tych miejscach mogą jednak okazać się dosyć drogie. Najtańszy będzie w schronisku turystycznym oraz na campingu. Szczegółowa oferta wypoczynku dostępna jest w internecie – można ją znaleźć pod hasłem “noclegi Sandomierz”.

Na turystów w Sandomierzu czeka bardzo wiele zabytków. Należą do nich między innymi: Brama Opatowska, Dawna Synagoga, Dawny Budynek Klasztorny Dominikanów, Dom Jana Długosza czy Sandomierska Katedra. Zwiedzanie Sandomierza warto rozpocząć w punkcie informacji turystycznej, który znajduje się na sandomierskim rynku. Dostępne są tam liczne publikacje, dotyczące lokalnych zabytków, dzięki którym łatwiej będzie można zaplanować najbardziej optymalną trasę zwiedzania miasta.

Brama Opatowska jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju. Czasy jej powstania datuje się na przełom piętnastego i szesnastego wieku. W szesnastym wieku bramę podwyższono. Na jej wierzchołku umieszczono również renesansowa attykę. Obecnie budowla wznosi się na wysokość ponad trzydziestu metrów, a z jej wierzchołka roztacza się przepiękny widok na całą okolicę.

Odpoczywając w Sandomierzu, warto również zwiedzić miejscową Katedrę. Ten gotycki obiekt sakralny powstał w czternastym wieku i do dzisiaj zachował swój oryginalny układ przestrzenny. W jej wnętrzu można podziwiać również oryginalne średniowieczne rzeźby oraz bogate malowidła ścienne, przedstawiające scenki rodzajowe z życia świętych kościoła katolickiego. Świątynię można zwiedzać tylko w wyznaczonych godzinach. Bezwzględny zakaz zwiedzania obowiązuje podczas odprawiania mszy świętych oraz nabożeństw.

Znajdujący się na sandomierskim rynku ratusz jest jednym z najpiękniejszych tego typu zabudowań renesansowych, które do dzisiaj zachowały się w Polsce. Obecnie część ratusza została przeznaczona pod muzeum, w którym są organizowane zarówno stałe, jak i czasowe wystawy historyczne. Sandomierz obfituje w zabytki, które swym pięknem przyciągają do miasteczka wielu turystów. Wąskie uliczki pełne kolorowych kamienic, rozległy rynek, na którym w którejś z licznych restauracji można zjeść smaczny posiłek czy kompleks wypoczynkowy nad Wisłą sprawiają, że każdy kto przyjedzie tu choć raz, będzie chciał wrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>