Katowice i kilka miejsc godnych Twojej uwagi

Za kolejny cel naszych krótkich wycieczek krajoznawczych obraliśmy sobie Katowice, przez lata traktowane jak miasto-widmo, które w ostatnio budzi się z długiego zimowego snu i zachęca turystów licznymi atrakcjami oraz szeroką bazą noclegową i gastronomiczną. Za noclegi w Katowicach zapłacimy nawet kilkanaście złotych, co niewątpliwie kusi do odwiedzania Śląska, a do tego stale rozwijana oferta turystyczna pozwala na spędzenie kilku dni w naprawdę ciekawej formie.

Przygotowaliśmy kilka miejsc miejsc, które stały się naszymi ulubionymi i które, będąc w Katowicach, musicie zobaczyć:

1. Geszeft (ul. Morcinka 23) czyli sklep promujący młodych śląskich projektantów i najlepsza kawiarnia w mieście. Kupicie tutaj wyjątkowe albumy i książki, biżuterię z węgla albo gadżety z motywami katowickich architektów.

2. Muzeum Śląskie i Scenografii Polskiej (ul. Dobrowolskiego 1) zlokalizowane w jednym z najpiękniejszych katowickich gmachów przy Alei Korfantego. Oddział Muzeum Śląskiego prezentuje kolekcje ściśle związane z historią teatru, a do jego ekspozycji muzealnych należą między innymi projekty dekoracji, kostiumów, obiektów scenicznych, makiet i kukieł. Prawie wszystkie z nich to dary ofiarowane przez artystów i instytucje teatralne.

3. Osiedle Nikiszowiec wpisane na listę zabytków polskich w 2011 roku, to wspaniały przykład dwudziestowiecznej architektury mieszkalnej, której głównym celem było pomieszczenie jak największej ilości mieszkańców, którzy w przyszłości zająć by się mieli pracą w budowanej w okolicy kopalni węgla.

4. Gmach dworca kolejowego – nowoczesny, świeżo otwarty jest przykładem ambitnej architektury. Nowatorska bryła świetnie komponuje się w katowicki klimat, a jej funkcjonalne rozwiązania szokują, co powoduje, że katowicki dworzec kolejowy można zaliczyć do jednych z najbardziej reprezentatywnych w Polsce.

5. Pomnik Powstańców Śląskich, czyli największy i najcięższy polski pomnik symbolizujący Powstanie Śląskie podarowany Katowicom przez warszawiaków. Zaprojektowany przez Gustawa Zemłę stoi przy Rondzie Ziętka, tuż niedaleko kultowego Spodka.

6. Spodek, wiadomo. Znajduje się tuż obok dworca kolejowego i nadal jest największą w Polsce halą widowiskową. Konstrukcja przypominająca statek kosmiczny mieści ponad 11 tysięcy widzów, w której odbywają się największe w Polsce koncerty i wydarzenia rozrywkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>