Czas na wypoczynek w Zaniemyślu

Zaniemyśl (wikipedia.org/wiki/Zaniemy%C5%9Bl) jest przeuroczą wsią położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim – jest siedzibą gminy Zaniemyśl. Wieś ta pierwotnie nosiła nazwę Niezamyśl, a jej powstanie można datować na początek XIII wieku – przynajmniej z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka. Herb wsi jest dość nietypowy – na pierwszy rzut oka może być kojarzony z niezwykłą odwagą i bohaterstwem mieszkańców, których reprezentuje stojący na dwóch kończynach czerwony lew w złotej koronie, trzymający w łapie zieloną gałązkę palmową – przed lwem znajduje się czerwone serce, z którego wyrastają trzy kwiaty.

Noclegi w Zaniemyślu

Baza noclegowa jest znana szczególnie wśród mieszkańców Poznania, którzy pokochali Zaniemyśl za piękno otaczającej wieś natury. Wieś jest otwarta na przyjmowanie gości nie tylko z Polski ().

Wieś pamiętająca najazd Krzyżaków

W 1331 roku wieś aktywnie uczestniczyła w obronie łuku Warty – to właśnie jej mieszkańcy w bohaterski sposób powstrzymali terroryzowanie okolicznych osad przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Oddział krzyżacki liczący trzy tysiące rycerzy poniósł tutaj porażkę, która została swego czasu upamiętniona Wałami Zaniemyskimi. Opisy zdarzeń tamtych czasów dokonane przez Jana Długosza mają swoje potwierdzenie w rzeczywistości – przez długi czas ziemia skrywała liczne fragmenty uzbrojenia przeciwnika i ponoć można do tej pory dokopać się do jej elementów.

W poszukiwaniu skarbów

Mówi się, że wyspę na jeziorze Raczyńskim o powierzchni trzech hektarów kazał usypać wojewoda poznański Stanisław Górka – celem jego działania miało być ukrycie niezliczonej ilości skarbów. Ludziom o zdrowym rozsądku wydaje się to być nieprawdopodobne, ale do tej pory nie znalazł się nikt, kto by oficjalnie przeprowadził poszukiwania legendarnych kosztowności. W 1815 roku wyspa przeszła w posiadanie hrabiego Edwarda Raczyńskiego, który ustanowił z niej najpiękniejszą wyspę w regionie. Hrabia wybudował tutaj przepiękny modrzewiowy dom szwajcarski, w którym odpoczywał po obowiązkach, jakie na siebie narzucił w imię działania dla dobra ojczyzny. Hrabia był mecenasem kultury i sztuki, wspierał finansowo między innymi Adama Mickiewicza. To właśnie na swej ulubionej wyspie pożegnał się z życiem, decydując się na samobójczy wystrzał z armatki wiwatówki. Jego grobowiec znajduje się w kościele Świętego Wawrzyńca w Zaniemyślu, którego po części był fundatorem, a także konsultował jego wnętrze. Na miejscu jego spoczynku widnieje napis: „który dla siebie był skąpy, pomocny biednym, hojny dla Ojczyzny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>