Bydgoskie kościoły, czyli historia miasta zapisana w murach

W centrum kraju, na skrzyżowaniu ważnych dróg, tras żeglugi śródlądowej oraz kolejowej, leży jedno z większych miast Polski. Mowa o Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych ośrodków akademickich, przemysłowych, handlowych oraz kulturalnych w kraju. To także miejsce, gdzie znajdziemy piękne parki, liczne zabytki oraz wiele innych atrakcji dla turystów.

Z zabytków warto wspomnieć chociażby sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Znajduje się ono niedaleko rynku. Jest to późnogotycka, trójnawowa świątynia, budowana w latach 1466-1502. We wnętrzach zobaczyć można sklepienia sieciowe, krzyżowe oraz gwiaździste. Historycznym elementem jest także ołtarz z XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości z Dzieciątkiem Jezus. Warto przyjrzeć się też gotyckiemu portalowi z Drzwiami Jubileuszowymi, które upamiętniają 500 lat istnienia bydgoskiej świątyni.

Innym ciekawym kościołem, aczkolwiek znacznie młodszym, jest kościół świętych Piotra i Pawła, znajdujący się przy Placu Wolności. Został on zbudowany z czerwonej cegły, w stylu neogotyku. Powstał w 1878 roku i do końca II wojny światowej był świątynią ewangelicką. Świątynia charakteryzuje się ciekawą bryłą oraz wysoką wieżą, zakończoną iglicą.

W dzielnicy Fordon znajduje się natomiast stary i zabytkowy kościół świętego Mikołaja. Nie są dokładnie znane jego najdawniejsze dzieje, ale przez lata wielokrotnie był przebudowywany oraz odnawiany. Obecna bryła kościoła jest przykładem neobaroku. We wnętrzach, oprócz wyposażenia z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, można zobaczyć także barokowe elementy wyposażenia, m.in. ołtarze, figury oraz witraże.

Warto zobaczyć też inne okazałe świątynie, m.in. XX-wieczny kościół świętego Andrzeja Boboli, trochę starszy kościół świętego Jana Apostoła i Ewangelisty czy kościół klarysek Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bydgoszcz trudno zwiedzić w ciągu jednego dnia. Na szczęście można tu zostać bez problemu na dłużej. Wiele obiektów w mieście oferuje tanie noclegi (kliknij -> Meteor). Bydgoszcz ma także propozycję dla bardziej wymagających – w centrum (i nie tylko) działają hotele oraz hostele. Tam można skorzystać także z oferty śniadań czy np. basenu oraz siłowni. To, gdzie się zatrzymamy, zależy jedynie od naszych wymagań oraz zasobności portfela. Wybierać można jednak do woli, bo baza noclegowa miasta jest naprawdę różnorodna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>